Pamukkale Kaygan mı ? Pamukkale nerede ?

Pamukkale nerede ? Pamukkale Ege bölgesinde buluna Denizli ilindedir. Bağlı olduğu ilçe adını buradan almıştır. Görüntüsü beyaz yüzeyi küçük su dalgası şeklinde yer yer karnıbahar görünümünde ve bazı yerlerinde sarkıklar vardır. Pamukkale pamuğa benzetildiği için bu ismi almış, yumuşa değil ama ayağınıza da zarar vermez. Peki Pamukkale Kaygan mı ? Ayrıca kaygan da değildir. İlk ayağınız değdiğinde ilginç bir his veriyor. Sonra alışıyorsunuz. Karbonat çökellerinden oluşur. Sonradan yapılan ve sularla doğal görünüme dönüşen yapay yoldan gezinti yapılır. Doğal alanlara giriş yasaktır. Aşağıdaki tabloda giriş ücretleri, açık olan zaman dilimlerini sizler için ekledik.

Pamukkale’nin alt bölümünde Pamukkale’nin termal sularının oluşturduğu göl bulunmakta burada da ufak tefen Pamukkale taşlarının olduğu bölümler var. Bu kısımlarda da merakınızı giderebilir Pamukkale manzarasına karşı çayınızı içebilirsiniz.

Yaz DönemiKış DönemiGiriş Yaz/KışGiriş Ücreti
1 Nisan – 1 Ekim1 Ekim – NisanKapanış Saatleri80 Türk Lirası
Açılış Saati: 06:30 – Kapanış Saati:23:00Açılış Saati: 10:00 – Kapanış Saati:16:00Yaz Dönemi:12:00 Kış Dönemi: 16:00Her gün açık
muze gov tr bilgileri 24 01 2021
Pamukkale Kaygan mı, Pamukkale nerede,

Pamukkale ve ören yerleri büyük bir alan. Tamamını gezmeye kalktığınızda yarım gününüzden fazlasını ayırmanız gerekir. Birde kleopatra havuzunda yüzmeyi de planlıyorsanız bir günü Pamukkale’ye ayırmanız gözünüzü arkada bırakmamanızı sağlar.

İçerde birkaç büfe var. Yeterli ürün satışı olmadığı gibi olanlarda bütçenizi zorlayabilir. Yediğiniz ve içtiğiniz ürünlerde biraz küçük gelebilir. İçeri yiyecek ve içecek sokmak yasak olmadığından taşıyabileceğiniz kadar ürünü almanızda fayda var.

Pamukkale’ye gelirken bunları unutmayın

  • Kesinlikle temiz poşetiniz olsun. Ayakkabınızı ıslak kıyafetlerinizi içine koyabilirsiniz.
  • Kleopatra havuzunda kesinlikle yüzmelisiniz. Havlunuzu ve mayonuzu unutmayın !
  • Termal tanıtım günlerinde halk günü oluyor. Ücretsiz giriş size de cazip gelmesin. Yaz aylarında gelecekler bu güne dikkat etsin.
  • Pamukkale’ye kadar gelen şehir dışı misafirlerin Pamukkale’ye yaklaşık 5 km uzaktaki Karahayıt Mahallesi termal alanını ziyaret etmeli. Kızıl Pamukkale diyebiliriz buraya. Ayrıca kil banyosu yapabilirsiniz.
  • Yamak paraşütü ve balon turları artık Pamukkale’de başladı. Bu deneyim için gün doğarken alanda olmamız lazım.
  • Pamukkaleye Kendi aracınızla geldiyseniz. Navigasyon Bayramyeri yazın ve Denizli merkezde güzel Denizli kebabı yiyebilirsiniz.
  • Konaklamak zorundaysanız ve Otelde termal hizmet almayacaksanız. Türkiye’nin ünlü otelleri şehir girişlerinde bulunmaktadır.
  • Şehir merkezinde Dünyada tek olan cam horoz heykelinin etrafında konaklama yapabileceğiniz oteller bulunmaktadır.
  • Müze kartınız yoksa kesinlikle çıkartın. Tek girişte zaten müze kartı kadar ödeme yapacaksınız. En azından 1 yıl içinde 300 farklı noktadan birini daha ziyaret edecek olursanız bedava girmiş olursunuz.
  • Yaz ayları dışında gelmek daha kaliteli zaman geçirmenizi sağlayabilir. Sonuçta su sıcak 🙂

Merak ettiğiniz diğer soruları yorumlar kısmından sorabilirsiniz.

Yazımızı paylaşarak bizlere destek verebilirsiniz.

Sosyal medya platformlarından bizi takip edebilirsiniz.

Denizli’nin Huzurlu Parkı Ornaz

Pamukkale Kaygan mı, Pamukkale nerede,

433 Okuma

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir